#MaydayMayday: Apel do zbiórki w dzień pracy! Natychmiastowy solidarny Shutdown! Potrzebujemy końca pandemii!

Istnieją tysiące powodów, aby pierwszego maja mówić głośno o sprawie solidarnego Shutdownu i całkowitej zmianie strategii z celem jak największego i najszybszego sprowadzenia liczby nowych zakażeń koronawirusem ku bliskiemu zeru: Nie ważne czy pielęgniarka na przepełnionym oddziale intensywnym, sprzątaczka, zatrudniony infolinii, pracownica w fabryce samochodów, wychowawca lub dostawca artykułów spożywczych- Solidarność oznacza dla nas wszystkich zwalczanie pandemii. Pierwszego maja pod hashtagami #MaydayMayday i #ZeroCovid w mediach społecznościowych, pokaż nam dlaczego potrzebujesz solidarnego Shutdownu! I, jeśli istnieje taka możliwość, wyprowadź swój protest na ulice z naszymi lokalnymi oddziałami i związkami zawodowymi (lista protestów poniżej)!

Gdzie dużo przemysłu, tam dużo zakażeń, dowiodły tego również nowe studia. Szefowie przemysłowi i także ci służb publicznych, nie odsyłają do domu osób z objawami chorobowymi zarażenia koronawirusem. Aczkolwiek to „tylko przeziębienie”. Środki ochronne nie zostają zrealizowane. Przede wszystkim imigranci i uchodźcy pracują w bardzo istotnych dla naszego zdrowia zawodach, z większym ryzykiem zarażenia się koronawirusem. Od sprzątania, poprzez opiekę nad osobami starszymi, aż po dostarczanie poczty i artykułów spożywczych. Przełożeni często odmawiają zmiany sposobu postępowania z pacjentami należącymi do grupy wysokiego ryzyka w celu ich ochrony. Wiele ludzi z upośledzeniami całkowicie straciło swoją pracę lub są zatrudnieni w skróconym wymiarze czasu pracy bez prawa do jakiejkolwiek rekompensaty.

Wiele listów, które do nas dotarły, świadczy o tych warunkach:

Pracuję w pielęgniarstwie, w placówce, w której znajduje się parę zarażonych pacjentów. Ze względu na moją chorobę należę do grupy wysokiego ryzyka, a mimo tego zostałam skierowana na oddział kwarantanny. Kto interesuje się zdrowiem pielęgniarzów i pielęgniarek, i kto nam wszystkim pomoże, kiedy my już nie będziemy w stanie?

Pracuję w przedszkolu, a w domu zajmuję się moim chorym partnerem. Mam wielkie obawy, że przez moją prace przyniosę do domu koronawirusa. Nawet przy bardzo wysokiej zachorowalności, awaryjna opieka była prawie ciągle pełna jak zawsze. Pracuję dla dużej sieci supermarketów jako dostawca żywności.

Firmy chcą żebyśmy żywność zostawiali w pokojach do przerw lub w kuchniach. Często siedzi tam razem mnóstwo pracowników w za małych, nie wietrzonych pokojach. Więcej niż 90% klientów nie nosi maseczek, kiedy dostarczam im żywność.

W dzień ruchu pracowników powiedzmy sobie jasno: Nie będziemy dalej funkcjonować bezwarunkowo. Solidarność oznacza zwalczanie pandemii. Nie ma prawdziwej walki o interesy pracowników, jeśli na pierwszym planie nie znajdzie się walka o zakończenie pandemii. Im więcej zakażeń, tym bardziej ograniczony zostaje rezultat środków bezpieczeństwa w pracy. Im dłużej trwa JoJo-Lockdown, tym bardziej niepewna staje się nasza przyszłość. Z uszkodzonymi płucami, z trwającym miesiące Long-Covidem, neurologicznymi długotrwałymi konsekwencjami lub nawet śmiercią, wyższa wypłata nic nam już nie da. Wywalczmy dla nas solidarny Shutdown! Same szczepionki i testy nas nie uratują! Wyeliminujmy wirusa za pomocą strategii opartej na nauce i ratujmy życia ludzi! Zakończenie pandemii jest możliwe!

Może nie posiadamy kont z setkami tysięcy obserwujących w mediach społecznościowych jak niektórzy aktorzy- ale jeśli na wesprzesz, będą nas tysiące i pierwszego maja będziemy mogli ściągnąć dla nas uwagę medialną. W dzień pracy pod hashtagami #MaydayMayday i #ZeroCovid w mediach społecznościowych, pokaż nam dlaczego potrzebujesz solidarnego Shutdownu!Może wyglądać to tak:

#MaydayMayday Jestem fryzjerką. Klienci z maseczką wiszącą na uchu i Galą w rękach to już nie rzadkość. Uzasadnia się to tym, że jesteśmy usługodawcami i „nie musimy się tak zachowywać”. Solidarny Shutdown natychmiast! #ZeroCovid

#MaydayMayday Pracuję w fabryce Volkswagena w odlewni. W ciągu ostatnich kilku tygodni nasza zmiana miała ponad 70 przypadków koronawirusa. Koledzy nie czują się zbyt dobrze i proszą o badania, ale Przełożony zostaje na swoim: “Och, to tylko przeziębienie”. Solidarny Shutdown natychmiast! #ZeroCoviid

Bądź kreatywny – za pomocą zdjęć, filmów i apelów! Zapraszamy również do przesłania nam twojej opinii, jeśli chcesz, abyśmy opublikowali ją anonimowo!

I wszyscy, jeśli macie taką możliwość, wyprowadźcie nasz protest na ulice! We Frankfurcie, Monachium, Berlinie, Wiedniu … planowane są protesty #MaydayMayday, częściowo wspólnie ze związkami zawodowymi. Dołącz do nas! Stań po stronie strategii Zero-Covid! Pierwszego maja również ukaże się drugi numer naszej gazetki, którą będziemy rozdawać!

DZIAŁANIA Z UDZIAŁEM ZeroCovida:

Berlin 11 Uhr, Hackescher Markt: „Gewerkschaften in die Offensive“
17 Uhr, Hermannplatz: „Revolutionärer 1. Mai – Enteignungsblock“
Düsseldorf 10:30 Uhr, DGB-Haus, Friedrich-Ebert-Str. 34–38: Demozug zum Rheinufer
Frankfurt am Main 10:30 DGB-Demontration. Ort: tba
München 11:00, Königsplatz: DGB-Kundgebung. Demonstration: unsicher
Wandzeitungen zu Covid am Arbeitsplatz
Wien 12:00, Ottakring: Demonstration „MAYDAY – Wien“

Zapytaj również bezpośrednio u swojej lokalnej grupy o jej plany na dzień pierwszego maja! Grupy NoCovid również mobilizują się do działań skupiających się na zdrowiu i bezpieczeństwie pod hashtagiem #MaydayMayday!

Skip to content