#MaydayMayday: İşçi Bayramına Acil Çağrı! Dayanışma Zamanı! Heryerin kapatılması için! Salgına bir son vermemiz gerekiyor!

Korona sayılarını olabildiğince hızlı bir şekilde sıfıra yaklaştırmak amacıyla dayanışma kapatması ve strateji değişikliği için 1 Mayıs’ta yüksek sesle konuşmanın binlerce nedeni var: Yoğun bakım ünitesinde hemşire personeli olsun, temizlik personeli, çağrı merkezi çalışanları, bir otomobil fabrikasında işçi, eğitimci veya gıda tedarikçisi olsun – dayanışma, hepimiz için bir pandemiyle savaşmak demektir.

1 Mayıs’ta #MaydayMayday ve #ZeroCovid hashtagleri altında sosyal medyada neden dayanışma kapatmaya ihtiyaç duyduğunuzu gösterin – ve mümkünse protestolarınızı yerel gruplarımız ve sendikalarımızla sokaklara taşıyın (aşağıdaki protesto listesinde gerekli bilgiler mevcut)!

Yeni bir çalışma, çok sayıda endüstrinin olduğu yerlerde vaka sayısının yüksek olduğunu gösteriyor. Endüstriden kamu hizmetlerine kadar yöneticiler, semptomları olan kişilerin eve gitmesine izin vermiyor. Bu “sadece bir soğuk algınlığı” deniliyor. Koruyucu önlemler uygulanmiyor. Özellikle göçmenler ve mülteciler, temizlikten yaşlıların bakımına kadar, posta dağıtımı ve market alışverişine kadar, korona riski daha yüksek olan bakımla ilgili mesleklerde çalışıyorlar. Süpervizörler genellikle yüksek riskli hastaların kullanımlarını onları korumak için değiştirmeyi reddediyorlar. Pek çok engelli insan işini tamamen kaybetti veya tazminat ödemesi olmadan kısa süreli bir işte çalışıyor.

Bize ulaşan birçok mektup bu koşullara tanıklık ediyor:

Birkaç hasta olan bir tesiste hemşirelikte çalışıyorum. Hastalığım nedeniyle risk grubunun bir parçasıyım ama yine de karantina istasyonunda çalıştırıliyorum. Bakım personelinin sağlığı ile kim ilgileniyor ve artık yapamadığımızda bize kim yardım edecek?

Bir anaokulunda çalışıyorum ve evde hasta partnerime bakıyorum. Çalışmamın Corona’yı yayacağından çok endişeliyim. Çok yüksek insidansla bile, acil bakım sürekli olarak neredeyse normal operasyondaki kadar doluydu.

Büyük bir süpermarket zinciri için bakkal tedarikçisi olarak çalışıyorum. Firmalar yemeklerini ortak odalara veya mutfaklara götürmemizi talep ediyor. Çoğu zaman, havalandırılmamış, çok küçük odalarda bir arada oturan çok fazla sayıda çalışan var. Malzemeleri getirdiğimde müşterilerin% 90’ından fazlası maske takmıyor.

İşçi Hareketi Günü’nde açıklığa kavuşturalım: Koşulsuz çalışmaya devam etmeyeceğiz! Dayanışma, bir pandemiyle savaşmak demektir. Salgını sona erdirme mücadelesini ortaya koymazsak, işçilerin çıkarları için geçerli bir mücadele olmaz. Vaka sayısı arttıkça iş güvenliği önlemlerinin etkisi de sınırlı kalmaktadır. Yo-yo kilitlenme süresi ne kadar uzun olursa, gelecekteki geçimimiz o kadar güvensiz olur. Hasarlı bir akciğerde, aylarca süren uzun süreli ateş ve nörolojik geç etkilerle ve hatta ölürken, daha yüksek bir ücret bile bize pek bir şey getirmez. Dayanışma kapanması için savaşalım! Aşılar ve testler tek başına bizi kurtarmaz! Virüsü bilime dayalı bir strateji ile bastıralım ve insan hayatını kurtaralım! Salgının sona ermesi mümkün!

Bazı aktörler gibi * yüzbinlerce takipçiye sahip sosyal medya hesaplarımız olmayabilir – ancak katılırsanız binlerce kişi olacağız ve 1 Mayıs’ta medyanın ilgisini çekebiliriz! → İşçi Gününde, tüm sosyal medya kanallarında dayanışma için neden bir kapatmaya ihtiyaç duyduğunuzu göstermek için #MaydayMayday ve #ZeroCovid hashtag’lerini kullanın!

Şöyle görünebilir:

#MaydayMayday Ben bir kuaförüm. Kulağında maske ve elinde gala olan müşteriler çok. Biz hizmet çalışanları olduğumuz için “böyle olamayız” denilerek haklı çıkılıyor. Dayanışma kapanması şimdi! #ZeroCovid

#MaydayMayday Volkswagen fabrikasındaki dökümhanede çalışıyorum. Vardiyemizde son birkaç hafta içinde 70’in üzerinde korona vakası vardı. Meslektaşlar kendilerini iyi hissetmiyor ve bir test istediklerindedanışman: “Oh, bu sadece bir soğuk algınlığı” diyordu. Dayanışma kapanması Şimdi! #ZeroCovid

Yaratıcı olun – resimler, videolar, acil durum çağrıları ile! Anonim olarak yayınlamamızı istiyorsanız bize ifadenizi gönderin!

Ve mümkün olan herkes: → Eylemimizi sokaklara çıkarın! Frankfurt, Münih, Berlin ve Viyana’da #MaydayMayday protestoları kısmen sendikalarla birlikte planlanıyor. Orada ol! Sıfır covid stratejisi için taraf tutun! Dağıtımını yapmak istediğimiz gazetemizin 2. baskısı 1 Mayıs’ta yayınlanacak!

ZeroCovid’İN KATILIMIYLA YAPILACAK EYLEMLER: (TAMAMLANMAMIŞ)

Berlin 11 Uhr, Hackescher Markt: „Gewerkschaften in die Offensive“
17 Uhr, Hermannplatz: „Revolutionärer 1. Mai – Enteignungsblock“
Düsseldorf 10:30 Uhr, DGB-Haus, Friedrich-Ebert-Str. 34–38: Demozug zum Rheinufer
Frankfurt am Main 10:30 DGB-Demontration. Ort: tba
München 11:00, Königsplatz: DGB-Kundgebung. Demonstration: unsicher
Wandzeitungen zu Covid am Arbeitsplatz
Wien 12:00, Ottakring: Demonstration „MAYDAY – Wien“

Ayrıca yerel grubunuzda 1 Mayıs planları için danışın! NoCovid grupları da #MaydayMayday hashtag’i altında iş güvenliği odaklı faaliyetler için harekete geçiyor.

Skip to content